Paul Newman 1925 – 2008

Published on 27-09-2008

Dzisiaj – 26.09.2008r. w Westport w USA zmarł aktor, reżyser, kierowca wyścigowy, jedna z ikon motoryzacji na wielkim ekranie – Paul Newman.

W wieku 83 lat, odszedł ze świata żywych zostawiając tutaj piątkę dzieci oraz miliony fanów na całym świecie. Zdobywca Oskara zmarł na raka płuc, co było spowodowane jego szkodliwym nałogiem, paleniem tytoniu. Jest to osoba, której przedstawiać nie trzeba, szczególnie starszym czytelnikom, jednak prezentujemy jego biografię.

Paul Leonard Newman (ur. 26 stycznia 1925 w Shaker Heights w stanie Ohio, USA; zm. 26 września 2008 w Westport w stanie Connecticut, USA) – amerykański aktor, scenarzysta, reżyser, kompozytor i producent filmowy.

W szkole brał udział w przedstawieniach teatralnych, wyróżniał się także w drużynach piłki nożnej i koszykówki oraz wśród pływaków. Otrzymał stypendium sportowe i podjął naukę w college’u na kierunku ekonomia. W czasie II wojny światowej w latach 1943-1945 służył jako strzelec-radiotelegrafista w Navy Air Corp; gdy był w wojsku szkolono go na pilota, ale nie mógł ukończyć kursu ze względu na daltonizm. W 1949 ożenił się z Jackie Witte, z którą miał troje dzieci: Scotta (jedynego syna, ur. w 1950, który zmarł w 1978 wskutek przedawkowania narkotyków), Susan (ur. w 1953, obecnie Kendall Newman) i Stephanie. W latach 1951-1952 uczęszczał do Yale, pracując jednocześnie w nowojorskiej telewizji i ucząc się w Studium Aktorskim. Przyciągnął uwagę krytyków debiutem na Broadwayu w “Picnicu” (1953). Na początku kariery był często mylony z szczupłym wówczas Marlonem Brando. Newman twierdził, że w co najmniej 500 notesach z autografami wpisał – “z najlepszymi życzeniami od Marlona Brando”. Po raz pierwszy pojawił się na dużym ekranie w filmie Srebrny kielich (1954), epizodzie biblijnym. Był tak zażenowany swoim ekranowym debiutem w tym historycznym fresku, że na łamach Variety zamieścił ogłoszenie, w którym przepraszał za swój występ. Jednakże pozytywne recenzje otrzymał dopiero za rolę boksera Rocky’ego Graziano w Między linami ringu (ang. Somebody Up There Likes Me). W 1958 rozwiódł się z Jackie i ożenił z Joanne Woodward. W 1961 urodziła się jego córka Melissa, w 1959 – Nell (obecne nazwisko Potts), w 1965 – Claire. W latach 70., na długo przed “Brokeback Mountain”, wzburzył całe Hollywood, gdy wyraził chęć zagrania głównej roli w adaptacji bestsellerowej powieści “The Front Runner”, opowiadającej o homoseksualnej miłości między trenerem drużyny a zawodnikiem; film nigdy nie powstał. W 1986 roku otrzymał Oskara za rolę w filmie “Kolor pieniędzy”.

Jego wielkim hobby były wyścigi samochodowe. Zainteresował się nimi po występie w filmie z 1969 roku Zwycięstwo. Swój pierwszy profesjonalny wyścig zaliczył w roku 1972 i do końca oficjalnie nie ogłosił zakończenia sportowej kariery. W 1979 roku ukończył 24-godzinny wyścig LeMans na drugiej pozycji. W 1995 roku ukończył na trzecim miejscu (i pierwszym w swojej klasie) 24-godzinny wyścig w Daytonie. Był też współwłaścicielem zespołu wyścigowego Newman/Haas/Lanigan Racing.

Kiedy afera Watergate ujrzała światło dzienne okazało się, że Paul Newman figurował na słynnej liście Wrogów Nixona (Richard Nixon’s Enemies List).

Dwukrotnie zagrał role, w których miał pierwotnie wystąpić James Dean (a w których nie wystąpił z powodu przedwczesnej śmierci) – były to “Somebody Up There Likes Me” (1956) i “The Left Handed Gun” (1958).

Na Uniwersytecie Princeton studenci obchodzą 24 kwietnia tzw. “Dzień Newmana”. W tym dniu, do tradycji należy wypicie 24 piw w ciągu 24 godzin. Nie jest to oficjalne święto uczelni, a sam aktor deklarował, że czułby się lepiej, gdyby tej tradycji już nie kontynuowano.

W 1982r. stworzył wraz z przyjacielem Aron Edward Hotchner firmę/markę “Newman’s Own Inc.” produkującą żywność. Całość uzyskanych dochodów zasila “Newman’s Own Fundation”, będącą fundacją charytatywną. Obecnie wartość pomocy przeznaczonej, zarówno przez fundację jak i samego Paula Newmana, na cele charytatywne przekroczyła 250 milionów dolarów.

W czerwcu 2008 media doniosły, że aktor, były nałogowy palacz, ma raka płuc

26 września 2008 w wieku 83 lat zmarł w swoim domu na raka płuc.

źródło biografii : Wikipedia

Podobne wpisy:

Enjoyed this video?
paulnewman480
"No Thanks. Please Close This Box!"