Magna uratuje Opla

Published on 30-05-2009

Od ponad miesiąca niejasna była sytuacja Opla, który podobnie jak cały koncern General Motors wisiał na włosku. Wczoraj jednak Fiat wycofał się ze swoich propozycji i najprawdopodobniej część akcji Opla przejmie Magna.

Co to jest Magna? Jest to kanadyjska firma zajmująca się produkcją części samochodowych. Firma dogadała się z General Motors, niemalże natychmiast po tym Opel dostał od niemieckiego rządu 1.5 miliarda dolarów kredytu. Pieniądze mają posłużyć również do reorganizacji firmy. Magnę w walce o uratowanie Opla ma wspomóc rosyjski bank Sbierbank i GAZ – producent samochodów.

Stawka toczy się nie tylko o wielkie pieniądze, ale i o miejsca pracy. Ewentualne bankructwo firmy wiązałoby się z utratą 25 tysięcy miejsc pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Byłaby to ogromna strata, w związku z tym w sprawie uczestniczy również kanclerz Niemiec Angela Merkel. Podobnie jak w przypadku Chryslera i Obamy, najprawdopodobniej “dopilnuje” ona kontrolowanego ogłoszenia bankructwa i ochrony przed wierzycielami. W najbliższym czasie powinny zapaść ważne decyzje w tej sprawie.

Opel_Magna

Enjoyed this video?
"No Thanks. Please Close This Box!"